WhatsApp
yükleniyor...

SEO Nedir ?

Web tasarım, firmanızın internetteki kurumsal arayüzüdür. Web tasarım, işlevsel yönden kolay kullanımı, sade ve kolay erişilebilir içeriği ile sizin interaktif ortamdaki kimliğinizdir.

Anasayfa SEO SEO Nedir ?
SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

SEO Nedir, Doğal SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen kuruluş da “Google” olmuştur. “Google”, aramalarda her zaman kaliteli ve popüler sitelere öncelik vermektedir. Kalite dediğimiz konu, site içi optimizasyonlar, popülerlik konusu da site dışı yapılan çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. SEO çalışmasının aslında bir ön hazırlığı ve planlaması mevcuttur. Yapılacak doğru analizler doğrultusunda ilerleyen projeler her zaman başarıya ulaşabilmektedir. Şimdi bu konuları alt başlıklar halinde inceleyerek nasıl SEO çalışması yapılır? Sorusuna cevaplar bulacağız.

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (On-Page SEO)

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Arama motorları, web sitelerine belirlenen kurallar dahilinde, kalite puanları vermektedir. Bu kalite puanları, sitemizin genelinde kullandığımız metin ve görsel içeriklerimiz, temiz ve hızlı kod yapısı, kullanıcı dostu ara yüz ve belli başlı arama motoru etiketleri ile sağlanmaktadır. Site içi optimizasyonunda temel amacımız, kaliteli ve kullanıcı yararı olduğumuzu arama motorlarına kanıtlamaktır. Bir web sitesi nasıl kullanıcı dostu olur? Sitemi nasıl hızlandırmalıyım? Gibi sorularınız için aşağıda site içi SEO konularını alt başlıkları ile inceleyelim.
Site içi SEO Analiz için Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu

Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu

Site içeriğimizde kullandığımız metinler, özgün ve okuyuculara keyif veren bir akışta olması en önemli konular arasındadır. Sitemiz için hazırladığımız yazılarımız ne kadar kaliteli ve doğal olursa, o kadar kişi içeriklerimizi okuyacak ve sayfamızda zaman geçirecektir. İçeriklerimizde kullandığımız görsellerimizde en az metin içeriklerimiz kadar önem teşkil etmektedir. Sitemizde kullandığımız görsellerimiz özgün ve kaliteli olması hem sitemizin kalite puanını yükseltecek hem de ziyaretçilerimizin gözünde özgün bir izlenim bırakacaktır.

Metin Optimizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Metin içeriğinin, Google tarafında ilk üç sıralama faktörü arasında olduğunu biliyor musunuz? Uzun yıllardır 250 – 300 kelime aralığında bir blog yazısı yazarak, Google’da sıralama kazanabileceğimizi ön görüyorduk. Tabi ki bu durum günümüzde çok değişti. Özellikle Google’ın yapay zeka ürünü olan RankBrain algoritması da devreye girince içerik tek başına yeterli olmadı. Artık kaliteli ve doğal içerik konusu ortaya çıktı.

Yukarıda basit bir şekilde en önemli sıralama faktörü konusunda size bilgi verdik. Peki metin içeriklerinin bu kadar önemli olduğunu bilerek neler yapmamız gerekiyor? Nasıl içerikler oluşturmamız gerekiyor? Şimdi aşağıda detaylı bir şekilde içerik optimizasyonu konusunu inceleyelim;

1- İçerik Stratejini Belirleyin

İçeriğinizi hazırlamadan önce, bu içeriği neden hazırlıyorum? Sorusunu kendinize sorun. Amacı olan içerik oluşturmak her açıdan önemlidir. Sadece Google sitenizde güncellik istiyor diye, kalitesiz birçok blog içeriği üretmemek gerekiyor. Hazırlayacağınız içeriğiniz birçok ziyaretçinizin sorularına cevap veriyor olmalı.

2- Anahtar Kelime Araştırması

Hedef kitlenizin sorularına cevap veren içerikler oluşturabilmeniz için onların Google’da ne aradığını ve nasıl sorular sorduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu araştırmayı yapabileceğiniz birçok araç mevcut. Bu araçlardan biri “Google Keyword Planner”. Bu araç Google Ads içerisinde bulunan ve anahtar kelime önerileri alabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

2- Anahtar Kelime Araştırması

Hedef kitlenizin sorularına cevap veren içerikler oluşturabilmeniz için onların Google’da ne aradığını ve nasıl sorular sorduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu araştırmayı yapabileceğiniz birçok araç mevcut. Bu araçlardan biri “Google Keyword Planner”. Bu araç Google Ads içerisinde bulunan ve anahtar kelime önerileri alabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı.

Yukarıda görüleceği üzere, fikir almak istediğimiz örnek anahtar kelimemizi yazarak sonuçları göster dememiz yeterlidir. Daha sonrasında ortalama aylık arama hacimleri ile beraber listeyi görüntüleyebiliyoruz.

3- Anahtar Kelime Kullanımı

İçeriğimizde kullanacağımız anahtar kelimelerimizi planladık. Ancak, bu durum içeriği kelime tekrarları ile dolduracağımız anlamına gelmiyor. Şunu da belirtelim, Google kelimelerin eş anlamlarını tanıyacak kadar akıllıdır. Dolayısıyla bir kelimenin tüm varyasyonlarını kullanarak doğallıktan çıkmayın!

Yoğun Kelime Tekrarından Kaçının

Bu konuda matematiksel bir formül yok. Kimi kaynakta %5 kelime tekrarı ön görülmektedir. Ancak bu bilgi tam olarak yeterli değildir. Bunun en güzel kontrolü, Word dosyasında bul özelliğini kullanarak kelimelerinizi aramaktır. Kelimeleriniz yoğun bir şekilde kümeleniyor ve çok fazla tekrar ediyorsa, eşanlamlı kelimeler ile değiştirebilirsiniz.

4- Başlık Kullanımı (Heading Etiketleri)

İçeriklerimizde ana başlık gibi alt başlıklarımızı da oluşturmamız gerekiyor. Şu anda okuduğunuz yazımızı alt başlıklar olmadan paylaşmış olsaydık, eminiz ki buraya kadar okumamış ve sayfayı terk etmiş olacaktınız. Alt başlıklar yazınızı şekillendirmenizde ve daha okunaklı olmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde yazınızdaki bölümlere rahat ulaşılabilmesi adına içeriğinizi bölümlendirmenize fayda sağlamaktadır. Başlıklarımızda dikkat edilmesi gereken konular;

    • Anahtar Kelime ile Başlayın

Başlıkların kullanıcı deneyimi için ne kadar önemli olduğunu yukarıda bahsettik. Aynı önem arama motoru botları içinde geçerlidir. Başlıklarımız içeriğin özeti niteliğindedir. Dolayısıyla ana ve alt başlıklarımızda mutlaka hedef anahtar kelime ile başlamamız botlara içerik hakkında iyi bir bilgi verecektir.

    • Heading Etiketlerini Kullanın (H1, H2, H3 Vb.)

Başlık etiketleri günümüzde hala önemini sürdürmektedir. Arama motoru botlarına başlıklarımızı ifade edebilmek için botların anladığı H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 etiketleri ile işaretlemeliyiz.

H1 etiketini, bir kitabın ana başlığı gibi düşünebilirsiniz. Bir sayfada 1 adet olması önerilmektedir. Kimi kaynakta birden fazla H1 etiketinin sorun olmayacağını görebilirsiniz. Ancak, H1 etiketi font boyutu itibari ile de diğer başlık etiketlerinden daha büyük olduğu için bir sayfanın asıl ana başlığının anlaşılması konusunda sorun yaşanabilmektedir.

H2 etiketlerini, bir kitabın alt konu başlıkları gibi düşünebilirsiniz. H1 etiketinden sonra kullanılabilecek ve ana konuyu alt başlıklar ile ifade edebileceğiniz başlıklardır.

H3, H4 ve diğer alt başlıklar ise yine doğru bir hiyerarşide olmak şartı ile kullanılabilmektedir.

Site Hızı ve Temiz Kod Yapısı

İnternet kullanıcılarının çoğu yavaş açılan bir internet sitesini hızlı bir şekilde terk etmektedir. Hızlı bir şekilde kullanıcıların sitenizi terk etmesi, site kalite puanınızı ciddi oranda düşürmektedir. Bunun yanında, arama motoru botları sitemizi tararken karmaşık ve gereksiz bir kod yapısı yerine temiz ve rahat taranabilir bir kod yapısı ile karşılaşmak isterler.

 

Kullanıcı Dostu Web Sitesi

Google’da yükselmenin belki de en önemli yapı taşlarından olan, kullanıcı deneyimini biraz değerlendirmeye alalım. İnternet projelerinde, ziyaretçiyi yanıltan yönlendirmeler, akılda kalmayan ve uzun URL yapıları ve kalitesiz tasarımlar gibi konular, kullanıcı odaklı olmamanın yanında, botların da dikkatini çekerek kalitemizi düşürmektedir. Kullanıcı dostu bir web sitesine örnek vermek gerekirse, düzen ve erişilebilirlik ana maddelerimiz arasında olmalıdır. Her yaştaki ve seviyedeki insanın rahatlıkla sitemizi kullanabiliyor olması gerekiyor. Yazı fontları, site renkleri ve iç bağlantılara önem veren projeler adım adım başarıya ulaşacaktır diyebiliriz. SEO’nun aslında asıl amacı, kullanıcılara kaliteli ve yararlı bilgiler sunabilmektir. Unutmamak gerekir ki kullanıcı dostu bir web sitesi aynı zamanda arama motoru dostudur.

Arama Motoru Etiketleri

Site içi SEO’nun teknik konusu olan arama motoru meta etiketleri, sitemizin botlar tarafından iyi algılanmasını ve arama sonuçlarında doğru indekslenmesini sağlamaktadır. Meta etiketleri arasında gösterilen başlıca parametreler; sayfa başlıkları ve açıklamaları, dil etiketleri, doğru sayfa adres gösterimleri gibi botlara sinyal veren etiketler gelmektedir. Doğru yapılandırılan meta etiketleri ile Google sayfalarımızı daha sağlıklı gezinebilmekte ve algılamaktadır. Bu nedenle meta etiketleri için sıralamalarımızı direkt olarak etkileyen önemli bir SEO kriteri diyebiliriz.

Bu etiketleri kullanırken, mutlaka profesyonel bir destek almanız gerekmektedir. Yapılacak hatalı etiketlemeler, sitelerin yanlış algılanmasına ve hatta indeks kayıplarına yol açmaktadır. Mevcut meta etiket hatalarınızı veya eksiklerinizi görmek isterseniz, ücretsiz olarak paketlerimize dahildir. Analiz aracımızı paket satın alarak kullanabilirsiniz.

Güncel Site İçi SEO Faktörleri


Güncellik
İçeriklerinizi güncelleyin. Google sizi terk edilmiş ya da kapatılmış bir işletme sanmasın

Font Boyutu
Font boyutu 15px altında olmamalıdır. Okunaklı fontlar tercih edilmelidir.


Tarama Bütçesi
İçeriği yetersiz veya kopya içerikli sayfalarınızı kaldırın ya da indekslere kapatın.

Kırık Linkler
İç linklerinizi sürekli takip edin. 404 sayfalarınıza verilen iç linkler olabilir

Kırık Resimler
Silinen bir görseliniz olabilir. Kırık resimler sayfanızda çirkin görünüm oluşturur

Görsel Alt Etiketi
Görsel alternatif metin sayesinde Google’a görselinizi anlatabilirsiniz

Favicon Kullanımı
Tarayıcı sekmelerinde ve arama sonuç sayfalarında gözüken logodur.

Sunucu Yapısı
Paylaşımsız ip, sunucu yanıt süresi, Gzip kullanımı başlıca sunucu yapılandırmalarıdır.


Domain Önemi
Aklıda kalıcı, marka domainler tercih edin. Domain yenileme sürenizin uzun olması güven vericidir

Yapılandırılmış Veri
Video, resim ve metin İçeriklerinizi, Google’ın daha iyi anlamasını sağlayın.

SSL Kullanımı
SSL sertifikası ile Google’ın ve kullanıcılarınızın gözünde güvenli site olursunuz.

Sayfa Hızı
Sayfa hızınız yüksekse, kullanıcıyı ve arama motorlarını memnun edersiniz.

Etki Alanı
Siteniz www veya www olmayan iki versiyonda açılabilir. Birini seçin ve diğerini ona yönlendirin.

Robots.txt Kullanımı
Robots.txt adında bir dosya oluşturun ve indekslenme tercihlerinizi belirtin.


Meta Etiketler
Sayfalarınıza, içeriğiniz ile ilgili, benzersiz başlık ve açıklama etiketleri ekleyin

Heading Etiketleri
İçeriklerinizde ana başlığı ve alt başlıkları belirten, etiketleri doğru hiyerarşide kullanın

Canonical Kullanımı
Google’ın indekslerde tercih edeceği sayfa URL’sini belirten etikettir.

Breadcrumb
Sayfalar arası dolaşımı ve kategori yapısını gösterbilmek için yol klavuzunu kullanın.

Site Haritası
Google’ın sayfalarınızı hızlı keşfedebilmesi için doğru yapıda site haritası oluşturun.